Atgal į naujienas

Kaip išlaikyti duoną šviežią atostogų metu? Pataria maisto tinklaraštininkė ir mūsų produktų vystymo specialistė

Laikas prieš atostogas dažnai būna įtemptas – svarbu užbaigti darbus, susikrauti lagaminus, o taip pat ir pasirūpinti namų tvarka. Tikriausiai daugelis ne kartą yra susidūrę su situacija, kai išvykstant atostogų virtuvės spintelėse ir šaldytuve lieka nesuvalgytų maisto produktų. Suplanavus vienos ar kelių savaičių trukmės kelionę, maisto likučių panaudojimas tampa itin aktualus – tad ką daryti su namuose liekančiais produktais, pavyzdžiui, duona? Ar įmanoma išlaikyti ją tinkamą vartoti po savaitės ar daugiau? Apie tai, kaip išlaikyti duoną atostogų metu, pasakoja tvarumo entuziastė, tinklaraščio „Kasdienės mūsų duonos“ autorė Viktorija Kordiukova.

Vienas iš būdų – užšaldyti

Maisto tinklaraštininkė Viktorija Kordiukova pasakoja, kad ruošdamasi su šeima į kelionę stengiasi nepirkti naujų produktų ir sunaudoti tai, kas jau yra šaldytuve ir spintelėse.

„Jeigu ilsimės Lietuvoje, nesuvalgytą maistą pasiimame su savimi į kelionę arba atiduodame artimiesiems. Visiems kitiems produktams, likusiems namuose, renkuosi šaldymą. Taip pat ir duonai – juk visada malonu grįžus namo iš kelionės tarp tuščių spintelių ir šaldytuvo lentynų šaldiklyje rasti kelias riekes duonos, kurias paskrudinus po namus pasklinda šviežios duonos aromatas“, – apie įpročius vykstant atostogauti pasakoja Viktorija.

Pašnekovė tikina, kad šaldymas – vienas iš geriausių būdų išlaikyti duoną tinkamą vartoti ilgesnį laiką. „Greičiausiai nedaugelis žino, kad duoną galima užšaldyti – suraikytas ir į sandarų maišelį įdėtas duonos kepalėlis tinkamas vartoti išlieka tikrai ilgai. Vėliau tereikia ištraukti iš šaldiklio po riekę ar kelias, pagal poreikį. Įdėjus į skrudintuvą, duonos riekelės atitirpsta ir būna lyg šviežios Atšildytą duoną galima naudoti įprastai – skrebučiams, sumuštiniams, ar tiesiog užkandai prie sriubos ar salotų. Taip pat duoną galima ir džiovinti, o vėliau sumalti į džiūvėsėlius ir naudoti įvairiems patiekalams, tokiems kaip mėsos kukuliai ir kotletai“, – apie tai, ką daryti su nesuvalgyta duona, pasakoja V. Kordiukova.

Duonos užšaldymui pritaria ir „Vilniaus duonos“ produktų vystymo vadovė Snieguolė Šoblinskienė. Ji teigia, kad šaldiklyje duona gali išsilaikyti net mėnesį ir daugiau.

„Duona šaldytuve gali išbūti ilgiau nei savaitę beveik neprarasdama skoninių savybių. Svarbu tik sandariai ją supakuoti, laikyti plastikiniame maišelyje, taip pat tam puikiai tinka ir dėžutė. Šaldiklyje laikoma duona gali išbūti mėnesį ir daugiau. Teoriškai, ji galėtų išsilaikyti dar ilgesnį laiką, tačiau po kelių mėnesių ji gali pradėti gerti šaldiklyje esančius kvapus“, – teigia ji.

Veiksniai, lemiantys duonos išsilaikymo trukmę

Anot V. Kordiukovos, sunku pasakyti, kada įprastomis sąlygomis laikoma duona išliks tinkama vartoti kelias dienas, o kada – net kelias savaites.

„Tai, kiek ilgai duona bus tinkama vartoti, priklauso nuo daugybės veiksnių. Vienas iš jų – šaldytuve vyraujanti temperatūra ir drėgmė. Būtent šis veiksnys dažnai paskatina duoną supelyti. Kitas veiksnys yra duonos rūšis. Remdamasi savo patirtimi galiu pasakyti, kad tamsi duona išlieka ilgiausiai, tačiau tai tikrai ne taisyklė – laikoma netinkamomis sąlygomis ji taip pat gali sudžiūti ir supelyti. Taip pat fasuota duona, perkama parduotuvėse, išsilaiko ilgiau, tačiau laikoma šaldytuve, nuo pakuotėje besikaupiančios drėgmės gali imti pelyti. O greičiausiai iš visų duonos rūšių sudžiūsta, praranda tekstūrą ir skonį šviežia, kepyklose perkama duona – ją reikia suvartoti kuo greičiau“, – pasakoja Viktorija ir priduria, kad duoną svarbu laikyti sandarioje pakuotėje, pastovioje temperatūroje, kad šiluma nesukurtų papildomos drėgmės.

„Vilniaus duonos“ produktų vystymo vadovė pasakoja, kad duonos išsilaikymo trukmė priklauso nuo duonos tipo ir kepimo būdo. „Atsižvelgiant į tai, duona gali išlikti šviežia nuo 5 iki 8 dienų laikant vidutinėje kambario temperatūroje. Pavyzdžiui, mūsų gaminama skrudinimo ir sumuštinių duona įprastai galioja 7-8 dienas, kadangi šie produktai yra mechaniškai supakuojami patalpoje, kurioje įdiegti oro filtrai, todėl ore yra žymiai mažiau mikroorganizmų negu įprastai. Juoda duona galioja kiek trumpiau – 5-6 dienas – kadangi pakuojama kitoje patalpoje“, – apie produkcijos galiojimo laiką pasakoja S. Šoblinskienė.

Atgal į naujienas